Меню Закрити

Використовуємо показник xG для ставок на футбол

xG в футболі

Останній рік в статистичних таблицях футбольних матчів (онлайн та офлайн) можна побачити показники xG (expected goals – очікувані голи). Редактори блогу Фаворит спорт пропонують вашій увазі статтю, в якій можна отримати відповіді на питання:

  • Що означає показник xG і звідки він з’явився?
  • Які фактори впливають на кількісний показник xG?
  • Яка користь в беттінгу на футбол від правильної оцінки xG?


Що означає показник xG і звідки він з’явився?

Ви знали, що колишній тренер збірної Норвегії (1990 – 1998, 2008 – 2013) Егіль Ульсен в часи свого керування збірною розробив щось на зразок плану найбільш небезпечних зон в захисті й атаці. Футбольне поле поділив на умовні зони (прямокутники та квадрати), кожному з яких присвоїв певний коефіцієнт небезпечності безпосереднього удару по воротах з цієї зони. Цей план він використовував в роботі з гравцями, які повинні були:

  • в захисті максимально щільно грати з суперником в найбільш небезпечних для воріт збірної Норвегії зонах;
  • в атаці намагатися виводити нападників для вирішальних ударів в найбільш небезпечні для воріт суперника зони.

Відома британська аналітична компанія Opta Sports згодом використала ідею Егіля Ульсена для створення алгоритму розрахунку коефіцієнтів «Очікувані голи» (xG).

Які фактори впливають на кількісний показник xG?

xG в футболі

Давайте відразу визначимося – xG є показником фактичних ударів по воротах суперника, а не потенційно небезпечних моментів. Якщо гравець вийшов один на один з голкіпером і при цьому не спромігся вдарити по воротах, сам вихід один на один жодним чином не вплине на зміну показника xG.

Отже, після кожного удару по воротах суперника починає працювати алгоритм оцінки ступеня його небезпечності. Ця оцінка не залежить від кінцевого результату – був гол чи атакуючий навіть в площину воріт не попав.

Оцінка залежить від багатьох факторів, основними з яких являються:

  • місце, з якого наносився удар;
  • кваліфікація того, хто б’є по воротах і його амплуа;
  • як наносився удар (стоячи, вистрибуючи, з розвороту, набігаючи, дотягуючись і т.п.);
  • сила удару;
  • положення воротаря і захисників;
  • ступінь втоми гравців (на якій хвилині це сталося);
  • погодні умови і стан газону.

Після врахування всіх складових кожному удару оцінка від 0,01 до 1,00, де 0,01 (1% ймовірності голу) це статистичний удар по воротах майже с центру поля, а 1,00 (100%) це удар майже з лінії воріт. Наприклад, xG Penalty алгоритм оцінює від 0,75 до 0,80. Різниця в оцінці залежить виключно від кваліфікації виконавців – того, хто б’є пенальті, та воротаря.

Вважається, що гол, забитий з удару, який оцінено менше, ніж 0,50:

  • для того, хто забив – випадковий гол – атаці просто пощастило;
  • з точки зору захисту – воротарськими – такі удари досвідчені воротарі просто зобов’язані відбивати.

Як аналізувати xG?

Щоб максимально правильно проаналізувати статистичні дані показника xG команд необхідно враховувати наступні моменти:

  1. Оцінка попередніх показників xG необхідна для визначення потенційної результативності лише офіційного матчу, тобто такого матчу, в якому у команд є реальна турнірна чи інша мотивація (товариські матчі чи ті, в яких немає жодної турнірної мотивації будь-яка аналітика не дає навіть 50% прогнозування ймовірного розвитку подій на футбольному полі).
  2. Необхідно оцінити клас обох команд, щоб аналіз статистики попередніх матчів був більш об’єктивним. Адже нас в першу чергу будуть цікавити матчі проти суперників класу не меншого, ніж майбутній опонент.
  3. Обов’язково необхідно враховувати попередні середньостатистичні показники xG обох команд. Причому по такому принципу. Наприклад, для прогнозування потенційних голів команди 1 необхідно зробити:
  • аналіз попередніх xG команди 1 (з обов’язковим урахуванням пункту 2);
  • аналіз xG у попередніх суперників команди 2.
  1. Обов’язково оцінювати показники xG з прив’язкою до кількості ударів по воротах / в площину воріт – це дозволяє оцінити реальну небезпечність атак команди.

Команда, що має стабільно високі показники xG за рахунок якості створених моментів, а не їх кількості, але якийсь час мало забиває, неодмінно прорве – нефарт має тенденцію закінчуватися. І навпаки, якщо команда дозволяє створювати біля своїх воріт багато небезпечних моментів, але їй якось вдається мало пропускати, вона неодмінно от-от повністю провалиться в захисті.

Ви також можете прочитати